NHS Senior Awards Present Scholarships to Over 80 Students

senior_awards.png thumbnail218548
The 50th Annual Senior Awards Ceremony at Northport High School recognized over 80 seniors being awarded various scholarships from community members and organizations. This special event honors those who have been active in their school, their community and have shown tremendous spirit and resiliency.  

Awards were presented by various members of administration, including Principal Robert Dennis and Superintendent of Schools Robert Banzer. Scholarships ranged from $100 up to thousands for students continuing their education or entering the armed forces. Students had to apply for each scholarship, most of which required essays and had various criteria for selecting winners.  

At the end of the event, the district also recognized 88 teachers and staff who were selected as “Staff Members Who Made a Difference.” Principal Dennis recognized that our students’ successes depend on a support system comprised of families, community and teachers.   

Congratulations to these remarkable students on their success!  

Senior Award Scholarship Winners: 

United States Army ROTC Scholarship: Miles Lerner, Philip Greenwood 


United States Army: Kyle Waszczak, James Weaver 


United States Air Force: Anthony Randazzo 


U.S Coast Guard Academy Scholars Program Appointment: Thomas Butler 


United States Marines: Andrew Canales 


United States Navy ROTC: Connor Burns 


Kenneth Losey Education Award: Christina Brocato 


Northport American Legion "Americanism" Award: Renee Cormier, Liam Mickulas-Mesco, Franklin Noonan, Calder Raio, Chloe Reilly, Kurt Wagner 


Rose Ann Madiou Memorial Scholarship: Madeleine Cierski 


Bards Poetry Scholarship: Ella Campbell, Harrison LeBow 


Gifted & Talented Parents' Association Scholarship: Michael Torres 


Fifth Ave School PTA W.I.N.G.S. Scholarship: Brandon Meiner, Corinne Wolk 


Joan Baltman Memorial Scholarship: Liam Mickulas-Mesco 


Nathan Bruckenthal Memorial Scholarship: Michael Monda 


Mrs. Irene Taylor Memorial Scholarship: Skyla Fabbricante, Makenzie Mueller 


Bellerose Avenue Alumni-Jeffrey Conner Memorial Scholarship: Christian Amorosa 


Memorial Scholarships of the Retired-United Teachers of Northport:  


The Irene Eckert Memorial Scholarship: Kailey Maloney 


The Hank Kasven Memorial Scholarship: Olivia DeFeo 


The Retired Teachers of Northport Memorial Scholarship: Isabella Ingraldi 


SEPTA Achievement Award: Eleanor Noonan 


SEPTA Achivement Scholarships, Donated By Huntington Ancient Order Of Hibernians, Divison IV: Louis DeSario, John Giuffre 


Future Special Educator Award: Isabella Germani 


East Northport Middle School PTSA Tiger Pride Scholarship: Brandon Meiner, Carlin Overton 


Jacqueline Kerrigan Memorial Scholarship: Thomas Butler, Andrew Canales 


Pulaski Road PTA P.R.I.D.E. Scholarship: Patrick Hines, Justin Marques 


Dr. William J. Brosnan Scholarship: James Graziano 


Northport High School PTSA Scholarship: Kellen Ryan, Patrick Hines, Jake Zarko 


Dickinson Avenue Alumni Scholarship: Stefany Jimenez, Abigail Uhrin 


Robert Rothar Memorial Scholarship: Jack Breckling 


Judith P. Tracy Memorial Scholarship: Mackenzie Vallas 


Robert Stokes Memorial Scholarship: Allison Reid 


David A. Trachtenberg Memorial Scholarship: Jennifer Weigand 


Richard W. Streb Memorial Scholarship: Philip Greenwood, Harrison LeBow 


SCOPE Scholarship: Genevieve Kestler-DeWan 


Northport Middle School PTSA Scholarship: Kellen Ryan, Abigail Uhrin 


Norwood Avenue School PTA, Denise Nicolosi Memorial Scholarship: Tristen Reilly, Kellen Ryan 


Robert Lichtenstein Memorial Scholarship: Karl Leonard 


Veronica Franco Memorial Scholarship: Miles Lerner, Ava Pearlman 


Northport-East Northport Clerical Union and Office Staff Association Scholarship: Dylan McNaughton, Carlin Overton 


Caleb Paquet Memorial Scholarship: Artiom Charland, Eric Heinecker 


Michael R. Dunat Memorial Scholarship: John Giuffre 


Northport/East Npt. Teacher Aide Scholarship: Kelly Holden, Karina  Jimenez 


Ocean Avenue School PTA Scholarship: John Corr, Karl Leonard 


Northport-East Northport PTA Council Scholarship: Lisa Kovacs, Patrick Sweeney 


Leslie Spanko Memorial Scholarship: Harrison LeBow 


Stephen A. Rigos Memorial Scholarship: John Giuffre 


Kathleen "Cookie" Amato Nursing Scholarship : Chloe Reilly 


Kathleen "Cookie" Amato Memorial Scholarship: Liam Mickulas-Mesco 


Ramon Guerrero Memorial Marching Band Scholarship: Juliette Bonchonsky 


Happy School Bus Scholarship: Ashley Dawson, Shane McGlone 


East Northport Rotary Club-Fred Marin Scholarship: Soraya Basrai, Logan Burkart 


Visiting Nurse Service & Hospice of Suffolk - Helen Strobl Memorial Scholarship: Colleen Conroy 


Northport Chamber of Commerce Joseph A. Pidal Jr. Scholarship: Alexa Shekian 


Steven G. Carr Memorial: Andrew Carlson 


Lieutenant Commander Christopher C. Tragna Memorial Scholarship: Katelyn Trainor 


You Gotta Have "FRIENNDS" Scholarship: Ava Lynch, Justin Marques, Michael Monda, Carlin Overton, Calder Raio 


Marine Corporal Christopher G. Scherer Memorial Scholarship: James Weaver 


Corporal Scherer Marine Scholarship: Andrew Canales 


United Teachers of Northport Scholarship: Christina Brocato, Ella McGorry, Raymond Moreno, Connor Simmons, Heather Tuohy 


Cynthia M. Spina Memorial Scholarship: Amelia Bernhard 


Joseph P. Fazio Memorial Scholarship: Eleanor Noonan 


ELC Carole Gandy Memorial Scholarship: Kayley Brummel 


Asharoken Garden Club Scholarship: Calder Raio 


Charles and Helen Reichert Family Foundation Scholarship: Catherine Conlin 


Ft. Salonga Market (IGA) Richard G. Costello Memorial Scholarship: Francesca Molesso 


Lillian S. Brueggemann Educational Scholarship: Emily Sylvanus 


Northport Rotary Scholarships:  


Rotary "Service Above Self" Scholarship: Dorant Esty 


Rotary Interact/RYLA Scholarship: Stefany Jimenez 


Northport-East Northport Kiwanis Club Scholarships:  


Donald F. Hewson  Scholarship: John Giuffre 


John Ryder Scholarship: Nisanur Demiroglu 


James Loomer Scholarship: Mackenzie Vallas 


William H. Kelly Good Citizenship Award: Michael Monda 


Richard Becher Safety in Sports Scholarship: Dylan McNaughton, Ava Pearlman 


The Ericson Family Fund Scholarship: Esther Loring 


Henrietta F. Ackerly Memorial Scholarship: Bryan Avila, Andrew Carlson, Victoria Cipollino, Olivia Jaworski, Kelly Kropp, Rachel Mincone, Paola Powers, Olivia Slevin, Grace Wertheimer, Hayley Zaharis 


Great Cow Harbor 10K Run Scholarship: Miles Lerner, Allison Reid 


Louis J. Acompora Memorial Scholarship Winner: Miles Lerner; Finalists: Lisa Kovacs, Madison McLoughlin, Jennifer Weigand 


The Nursing Scholarship: Soraya Basrai, Colleen Conroy, Erin Gibbons, Iveth Granados, Allison Reid, Chloe Reilly, Jonathan Yuen